Kapu sztorik

Tudjuk, hogy egy kapu kiválasztása nem olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Milyen kapu legyen? Oldalra nyíljon vagy inkább tolódjon? Mi az ideális a rendelkezésre álló térhez?

Ne aggódj, nem vagy ezzel egyedül! Segítünk átlátni a lehetőségeket, hogy végül egy olyan kapu várjon otthon, ami nem csak jól néz ki, de meg is könnyíti az életed. Nézd meg az alábbi megoldásokat, és találd meg a hozzád illőt!

Úszókapu

Az úszókapu egy olyan megoldás, amelynél a talajszinten nincs lefektetett sín, így a kapu akadálymentesen, a levegőben "úszva" halad a görgősorokon, melyek egy betonba ágyazott tuskóra vannak rögzítve. A kapu alján hegesztett “C” sín biztosítja a mozgást, ezért nincs kitéve az időjárás viszontagságainak. Nem akad meg a fagyban, nem koszolódik be, és minimális karbantartást igényel.
Vele jár, hogy a nyitáshoz hosszabb helyre van szükség, így ahol a hely adott, az úszókapu tökéletes választás.

A telepítés során szükséges egy stabil betonalap.
Lakossági kivitelben egy úszókapu maximális hossza 6 méter lehet, amelyből 4,5 méter a nyíló rész.

Helyigénye a nyílás szélességének két- és félszerese. Például egy 3 méteres kapu esetében, 7,5 méter szabad területre van szükség a kapu vonalában.

Nagyobb, ipari kapuk is lehetségesek, akár 15 méteres kivitelben, de ezek már speciális esetek.

Szárnyas kapu

Ez a kapufajta talán a legrégebbi, igazi klasszikus , amely egy- vagy két szárnyból állhat.
Helyigénye szempontjából fontos, hogy sík felületen, mindkét irányba zavartalanul nyíljon a kapunyílás szélességének felével számolva. Tehát egy 3 méteres kapu esetén 1,5–1,5 méter hely szükséges a nyitáshoz.

Fontos tudni, hogy a jogszabály szerint a kapu közterület felé nem nyílhat.

Teleszkópos kapu

A teleszkópos kapu egy innovatív kaputípus, amely különösen korlátozott helyeken ideális, mivel a kapu szárnyai nem csak nyílnak, hanem csúsznak is egymásba, így minimális területet igényelnek a nyitás során.
Ez a típusú kapu nemcsak nagyon modern és esztétikus megjelenést biztosít, hanem rendkívül praktikus megoldás is.
A teleszkópos kapuk különböző anyagokból, például acélból vagy alumíniumból készülnek, és igény szerint automatizálhatók is, így maximális kényelmet és biztonságot nyújtanak.

Harmonika kapu

A harmonikakapu egy praktikus és helytakarékos megoldás, amely különösen azokban az esetekben előnyös, amikor a kapu nyitásához csak az egyik oldalon áll rendelkezésre hely. A kapu két vagy három eleme harmonikaszerűen, egymásra hajtódnak, így kevés helyet foglalnak el nyitott állapotban. Ideális, ha kicsi a beálló hossza vagy a garázsbejáró vagy udvar ferde szögben van elhelyezve a kapuhoz képest. Minden szerkezet egy közös forgáspont körül mozog, amelyet egy erős oszlop tart, és a zsanérok biztosítják a kapu egyenletes és könnyű mozgatását. Nincsenek sínek.
A harmonikakapunak egy speciális vasalatrendszere van. Illetve a szerkezetek súlya egyetlen forgásponton összpontosul, ezért erősebb és masszívabb tartóoszlopot igényel. Telepítési és anyagköltség nagyobb mint a hagyományos kétszárnyú megoldásnál.

Toló kapu

A tolókaput hagytam utoljára. Ajánlásban is így tenném.
Korábban széles körben használtak, ma már csak kivételes esetekben használják.
Ennél a kapunál a szerkezet egy a földhöz rögzített sínen gurul, a kapu alján elhelyezett görgők segítségével. Bár alapvetően egy jó megoldás, van néhány tényező, amire érdemes figyelni.

Mivel a tolókapu síne ki van téve az időjárásnak, ha víz éri, télen megfagyhat, és a kapu nem mozdul. Ősszel a falevelek okozhatnak bosszúságot, de akár egy kavics vagy egy faág is megakaszthatja a működését, és persze mindig akkor, amikor épp rohannál. Ha a kapu teljesen fedett, vagy részben fedett helyen van, ezek a problémák jelentősen csökkennek.

A telepítés helyigénye valamivel kisebb, mint az úszókapué. A kapunyílás szélességének kétszeresével kell számolni, plusz 30 centiméter, tehát egy 3 méteres kapu esetén 6 méter 30 centiméter helyre van szükség.

Tudj meg többet a kapuburkolatokról és a kiegészítő szolgáltatásokról.